Czego uczą nas dzieci

Choć to głównie my jesteśmy dla naszego dziecka nauczycielem, ono również w codziennej relacji potrafi nas wiele nauczyć. Każdy rodzic ma pod tym względem inne doświadczenia, jednak można wymienić kilka rzeczy, których dzieci uczą nas najczęściej:
Bezwarunkowej miłości – miłość rodziców do dziecka jest najsilniejsza, kompletna i zawsze na 100% bez względu na okoliczności.
Cierpliwości – dzieci nie zawsze są aniołkami i rodzicom czasami brakuje do nich sił, jednak zawsze jakoś ją znajdują, ponieważ cierpliwość i opanowanie są najlepszymi metodami wychowawczymi.
Okazywania emocji – dzieci spontanicznie okazują radość, smutek czy zniecierpliwienie. Obcowanie z nimi uczy nawet zamkniętych dotychczas w sobie dorosłych naturalnego okazywania emocji, które przecież są kluczem do zdrowych relacji międzyludzkich.
Cieszenia się drobiazgami – przy dziecku nagle odkrywamy, że można się szczerze cieszyć z beztroskiego poranka, zwykłego spaceru czy tak po prostu, bez powodu.
Odpowiedzialności – ogromną odpowiedzialność rodzice czują już od pierwszych dni życia swojego dziecka. Przejawia się ona w trosce o jego dobro, ale także w tym, że nagle każdy czyn i wypowiedziane słowo mają dużo większą wagę niż kiedykolwiek wcześniej.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s