Wakacje – dlaczego są dla dzieci tak ważne ?

Dla dzieci wakacje są przede wszystkim długo wyczekiwanym czasem wolnym od szkoły, który kojarzy im się z beztroską i zabawą. Tak naprawdę jednak to również ważny czas dla ich rozwoju, zdobywania nowych umiejętności i pogłębiania wiedzy o świecie. To, jak będą wyglądać wakacje dzieci w dużym stopniu zależy od ich rodziców, którzy powinni pamiętać także o tym, że jest to najlepsza okazja do pogłębiania wzajemnych więzi i relacji.
Odpoczynek od nauki
Po całym roku nauki dzieci potrzebują odpoczynku od podręczników i szkolnych obowiązków. W wakacje wreszcie mogą oddać się w pełni swoim pasjom, a także spędzać niemal nieograniczoną ilość czasu z przyjaciółmi na podwórku. Ta beztroska jest im bardzo potrzebna do naładowania baterii przed kolejnym rokiem szkolnym. Oczywiście dobrze jest, jeśli rodzice powierzą dziecku w okresie wakacyjnym jakieś obowiązki – to przecież dobra okazja do nauczenia dziecka odpowiedzialności i pokazania mu kawałka „dorosłego” życia.
Poznawanie świata
Wyjazd na kolonię czy wczasy z rodzicami są przez dzieci odbierane jako niesamowita przygoda, która jednocześnie pozwala im poznać wiele nowych rzeczy. Nowe krajobrazy, nowi znajomi, nowe atrakcje – wszystko to dla dzieci jest niezwykle fascynujące i zazwyczaj zostaje w ich pamięci na wiele lat. Wakacyjne podróże kształcą i poszerzają horyzonty, często też pozwalają dziecku lepiej zrozumieć to, czego na co dzień uczy się w szkole. Właśnie z tego względu warto zapewnić mu podczas wakacji choć krótki wyjazd z rodzinnej miejscowości – zmiana otoczenia pobudzi jego rozwój i pozwoli zdobyć wiele nowych i cennych doświadczeń.
Wspólny czas z rodziną
Podczas wakacji dzieci bardzo cenią sobie czas spędzony z rodziną, zwłaszcza jeśli jest on pełen atrakcji. Weekendowy piknik za miastem, wyprawa na lody, wycieczka rowerowa czy wyjazd nad morze z całą rodziną to dla dziecka niezwykle ważne chwile, podczas których pogłębia swoje relacje z bliskimi. Każda taka sytuacja, w której dziecko ma okazję spędzić miło czas z rodziną, wzmacnia jego poczucie bezpieczeństwa i świadomość tego, że jest naprawdę kochane.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s