Mikołaj oczami dziecka

 

Szósty grudnia to dzień wielkiej radości dla setek tysięcy dzieci, które oczekują otrzymania wymarzonych prezentów. Wszystko zaczyna się jednak kilka tygodni wcześniej, gdy nasze pociechy zaczynają pisać listy do świętego mikołaja z prośbami o nowe zabawki czy urządzenia elektroniczne.

[Wybór prezentów]

Dzieci bardzo często doskonale wiedzą, jakie prezenty chciałyby dostać z okazji mikołajek. Jeśli nie, w pocie czoła przeglądają oferty wielu sklepów internetowych, a także konsultują się ze swoimi kolegami i koleżankami. To najzupełniej naturalne – w końcu mają do podjęcia bardzo ważną decyzję, a okazja otrzymania prezentów od sympatycznego pana w czerwono-białym kostiumie zdarza się jedynie raz w roku.

Z dziecięcymi wyborami mierzą się zaś osoby w rzeczywistości odpowiadające za ich finansowanie i realizację, czyli rodzice. Niejednokrotnie muszą oni ponadto ocenić zasadność poszczególnych zachcianek ich pociech, w razie potrzeby skreślając z listy zakupów niektóre pozycje.

[Pisanie listu]

Posiadając już sprecyzowane oczekiwania odnośnie mikołajkowych prezentów, dzieci przystępują do pisania listu. Jeszcze kilkanaście lat temu popularne było wzbogacanie ich wycinkami z gazetek promocyjnych wielkich supermarketów (w okresie przedświątecznym zazwyczaj wypełnionych produktami znakomicie nadającymi się na prezenty).

W dzisiejszych czasach częściej spotykamy listy drukowane, zwykle ze zdjęciami znalezionych w Internecie zabawek (lub w przypadku jeszcze sprytniejszych dzieci – zawierające odnośniki do sklepów internetowych). Naszym pociechom bardzo bowiem zależy, aby otrzymać dokładnie taki prezent, jaki sobie wymarzyły. Ogromne znaczenie mogą mieć nawet pozorne błahostki, takie jak kolor zabawki.

Gotowy list musi koniecznie znaleźć się w prawdziwej kopercie, którą należy zaadresować (obowiązkowo wpisując Laponię jako miejsce docelowe) i umieścić na oknie w odpowiednio eksponowanym miejscu. Z pomocą rodzica można go nawet przykleić do szyby.

[Oczekiwanie]

W ciągu kilku dni od pozostawienia listu na oknie dziecko pierwszy raz dostrzega magię – kartka i koperta nagle zniknęły, zabrane zapewne przez świętego mikołaja! Niestety do szóstego grudnia pozostało jeszcze parę tygodni, które każde dziecko pragnie mieć jak najszybciej za sobą. Z drugiej strony jest to dobry czas, aby zacząć zastanawiać się nad prezentami z okazji świąt Bożego Narodzenia.

[Prezenty!]

Z punktu widzenia dziecka, prawdziwa magia ma miejsce w nocy z piątego na szóstego grudnia. Zasypia ono bowiem w pokoju wypełnionym jedynie podekscytowaniem i nadzieją, budzi się zaś tuż obok wymarzonych prezentów. Teraz tylko wystarczy je odpakować – najlepiej jeszcze przed pójściem do szkoły czy przedszkola, aby od razu móc pochwalić się nowymi zabawkami przed kolegami i koleżankami.

[Tradycja nie tylko dla najmłodszych]

Warto pamiętać, że magiczna atmosfera towarzysząca mikołajkom nie musi pryskać z chwilą poznania prawdziwej tożsamości świętego mikołaja. Również starsze dzieci bardzo lubią otrzymywać z tej okazji podarunki i z pewnością nie należy im ich odmawiać, przedwcześnie rezygnując z kultywowania tradycji.

—–

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s