Czas i magia Świąt

a64326400005bc0552b8bb13
Nie ma nad czym dyskutować, albowiem porównywanie Świąt Bożego Narodzenia do Świąt Wielkanocnych mija się z celem. Ale czy na pewno? Święta Wielkanocne na pewno są ważne, zwłaszcza z ich teologicznego uzasadnienia, ale na pewno nie ma żadnych wątpliwości, że to Święta Bożego Narodzenia dla wielu osób są ważniejsze, wokół nich roztacza się długa tradycja, a one same posiadają swój niewyobrażalny klimat.
Czas zapachów
Magia Świąt najsilniej działa na nas przez zapachy. W domu w tym czasie pojawia się bowiem wiele zapachów, które zazwyczaj w domu nie są obecne na co dzień. Starsze osoby na pewno przypominają sobie sprzed lat, kiedy przed świętami w sklepach pojawiały się owoce cytrusowe, dzięki którym cały dom wypełniał się aromatem słodkich mandarynek i soczystych pomarańczy. Do tego dochodziła jeszcze żywa choinka, zwykle świerk lub sosna, ze swoimi olejkami eterycznymi, a na to wszystko nakładały się wspaniałe zapachy ciast, w tym zwłaszcza wyjątkowo kojarzących się ze Świętami lukrowanych pierników.
Siła tradycji
Magiczna w czasie Świąt Bożego Narodzenia jest też siła tradycji. Zostawiamy puste miejsce przy stole, chociaż zwykle nikt nie przychodzi. Kładziemy pieniądze lub sianko pod talerzem. Przygotowujemy dwanaście wigilijnych potraw. Pieczemy też karpia, a jest to ryba z wyjątkowo długą historią. Jest to nieodłączny element Świąt i nic nam go nie odbierze.
Rodzina
Ukoronowaniem tego wszystkiego jest zawsze rodzina. Święta Bożego Narodzenia to święta rodzinne, jedyne takie święta, kiedy nawet zwaśnione rodziny postanawiają na przynajmniej jeden dzień być razem i wspólnie świętować. Największą frajdę zawsze mają dzieci, a razem z nimi ich najbliżsi, którzy żyją entuzjazmem swoich pociech oraz wspomnieniami, kiedy to oni byli maluchami czekającymi na prezenty i pierwszą gwiazdkę. Tego aspektu nie można pomijać – prezenty. Dzieci cieszą się głównie z ich otrzymywania, ale dla rodziców i dorosłych w ogóle największą przyjemnością jest wręczanie prezentów. Obdarowywanie się chociażby drobiazgami to nieodłączny element magii każdych Świąt Bożego Narodzenia.
—–

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s