Miłość dziecka dodaje skrzydeł

 

suitcase-1077334_1920

Dziecko to największy skarb. Odmładza, dodaje energii, motywuje do działania. Dla wielu rodziców jest to także nadzieja na przyszłość oraz szeroko rozumiany sens życia.

Dzieci wnoszą do domu wiele radości, pozwalają budzić się z uśmiechem i z uśmiechem kłaść się spać. Kochają bezgranicznie, bezinteresownie i bezwarunkowo. Uczą miłości.

Droga do miłości

Pojawienie się w rodzinie dziecka to przysłowiowa rewolucja, należy jednak podkreślić, że jest to rewolucja w pełni zamierzone i oczekiwana.

Maluch, mimo ograniczonych możliwości werbalno-ruchowych, potrafią wnieść wiele radości i domowego ciepła. Pierwszy uśmiech, machnięcie rączką, wodzenie oczętami za najbliższymi, pierwszy ząbek i pierwszy, samodzielny krok – to sytuacje, który żadne z rodziców nie chce przeoczyć.

Nie inaczej w wieku przedszkolnym i szkolnym, rodzice ze wzruszeniem obserwują występy swoich pociech podczas okolicznościowych akademii i imprez. Powodem do dumy jest każdy, nawet najmniejszy sukces dziecka.

Jak mówi znane powiedzenie, życie nie jest usłane różami, a jeśli nawet jest, należy pamiętać, że zawsze można trafić na kolce. Symbolicznych kolców nie brak także w codziennym życiu, zwłaszcza dorosłym – często pojawiają się sytuacje, które w znaczny sposób pogrążają człowieka, odbierają radość i chęć życia. Właśnie w takich momentach z pomocą przychodzi bezinteresowna i bezwarunkowa miłość dziecka, która potrafi przywrócić życiu sens.

Drobne gesty – wielka miłość

Dzieci potrafią okazywać miłość w sposób bardzo bezpośredni, wywołując ciepło w okolicy serca i uśmiech na twarzy dorosłych.

Często wystarczy uścisk małych rączek, by świat ponownie nabrał barw. W przeciwieństwie do świata dorosłych, dla dzieci wszystko jest proste i oczywiste, a problemy ograniczają się zwykle do kłótni z rówieśnikami o zabawki.

Cechą dzieci jest przede wszystkim bezgraniczne zaufanie, co w znaczny sposób przekłada się na relacje z najbliższymi.

Badania naukowe dowodzą, że więź między matką a dzieckiem rodzi się już w okresie płodowym i jest to właśnie głęboka i wyjątkowa miłość. Przyszła matka, czując wzrastające pod sercem nowe życie, czuje się spokojniejsza, nabierając jednocześnie przekonania, że musi żyć nie tylko dla siebie, ale także dla malucha. Wiele kobiet podświadomie głaszcze powiększający się brzuszek i rozmawia z płodem, reagując w ten sposób na sygnały wysyłane przez dziecko.

Nie inaczej jest w momencie, gdy maluch pojawi się na świecie – kolejne etapy rozwoju pozwalają w wyjątkowy sposób okazywać miłość dziecka do najbliższych.

Chore dzieci – największym źródłem miłości

Rodzice, których los doświadczył przewlekle chorym lub niepełnosprawnym dzieckiem często spotykają się ze słowami współczucia. Przyznać należy, że opieka nad niepełnosprawnym lub chorym dzieckiem wymaga poświęcenia, nierzadko konieczna staje się rezygnacja z życiowych i zawodowych marzeń oraz planów.

Nagrodą za poświęcenie jest jednak bezgraniczna miłość oraz wdzięczność, jaką potrafi obdarzyć dziecko opiekujących się nim dorosłych. Dzieci chore i niepełnosprawne uczą pokory i – co ważniejsze – zapewniają nieograniczone wręcz pokłady miłości.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s