Witaj 2020 !

NY

Nowy rok – nowe postanowienia
—–
Wiele osób robi listę postanowień noworocznych, czyli planów które chcą zrealizować i marzeń, które chcą spełnić. Nie wszystkim udaje się później wykreślić kolejno każdą rzecz z listy. Trzeba wręcz dodać, że większość ludzi ma z tym spory kłopot. Jak sformułować swoje postanowienia, żeby poczuć większą motywację? Jakie są najpopularniejsze postanowienia i co zrobić, żeby tym razem nie zawieść samego siebie, tylko zrealizować swoje cele?

Popularne postanowienia noworoczne

W przejściu z jednego roku w drugi jest coś magicznego. Właśnie dlatego już długo wcześniej zastanawiamy się jaki będzie ten nowy rok – snujemy plany i marzenia. Nowy rok dla większości osób oznacza nowy początek – chcą zatem zmienić swoje życie na lepsze, a sposobów na to upatrują w różnych rzeczach. Większość ludzi pragnie zacząć regularnie uprawiać sport, schudnąć, a także pozbyć się swoich nałogów. Rzucenie palenia czy pozbycie się złych nawyków, jak objadanie się nocą lub spożywanie zbyt dużej ilości słodyczy, to bardzo popularne postanowienia. Wielu ludzi chce też po prostu zadbać w nowym roku o swoje zdrowie – tak fizyczne, jak i psychiczne. Marzą więc o znalezieniu nowej, mniej stresującej pracy czy podróżowaniu po świecie. Postanowienia noworoczne wiążą się także często z rozwojem osobistym. Celem może być przeczytanie większej liczby książek lub nauczenie się nowego języka obcego.

Realne cele, spełnione plany

Nikt nie chce kolejny raz rozczarować samego siebie i przy końcu roku uświadomić sobie, że żadne z postanowień nie zostało zrealizowane, albo udało się to tylko z nielicznymi. Warto więc sformułować je w taki sposób, by ciągle mieć świadomość uzyskiwanych postępów. Rozłóżmy plan na części, na przykład: „W styczniu zapiszę się na kurs tańca, a w maju (po kursie) pojadę wreszcie do Finlandii”. Jeśli w ciągu roku człowiek chce zrobić zbyt wiele, na pewno mu się nie uda, ponieważ czas zawsze jest ograniczony. Trzeba też formułować realne do osiągnięcia cele. Możemy sobie pomarzyć, że wyjedziemy na 3 miesiące do Japonii, ale jeśli odkładamy pieniądze na inny, ważny cel lub nie dostaniemy tak długiego wolnego w pracy, a nie chcemy jej zmieniać, podobny plan jest nierealny. Postanowienia muszą więc być realne, a przy tym rozłożone na etapy. Najlepiej nie iść zresztą w ilość, lecz w jakość. Dołóżmy starań, żeby zrealizować te największe i najbardziej potrzebne. Lepiej zapisać na kartce 3 i je wykonać, niż 50 i zrealizować tylko 3.

Będziemy mieć więcej sił do tworzenia kolejnych w następnym roku!

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s